JAMES V SNYDER MEMORIAL "RESOLUTION RUN" 5K

Overall Finish List

January 08, 2011


Results By Miles of Smiles Timing Services
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
       1    Steve Strelick          Allison Park  PA      154   27 ***** M 25-29      18:24.1    5:56/M
       2    Scott Slaney            Mars  PA              149   16 ***** M 15-19      18:31.4    5:58/M
       3    Peter Domencic          Pittsburgh  PA        144   39 ***** M 35-39      18:34.7    5:59/M
       4    Doug Basinski           Pittsburgh  PA          5   39     1 M 35-39      19:04.8    6:09/M
       5    Brian Forester          Saxonburg  PA         153   40     1 M 40-44      19:11.4    6:11/M
       6    Joseph Wuenschell       Cranberry Twp  PA      86   38     2 M 35-39      19:59.4    6:27/M
       7    Ed Henry                                      172   42     2 M 40-44      21:43.6    7:00/M
       8    Ryan Silvis             Export  PA             77   31     1 M 30-34      21:49.8    7:02/M
       9    Mark Olsavsky           West Mifflin  PA       48   28     1 M 25-29      21:50.4    7:03/M
      10    David Donahue           Conneaut Lake  PA      85   58     1 M 55-59      22:52.0    7:23/M
      11    Lou Alaskin             New Galilee  PA        26   70     1 M 65-99      23:07.5    7:27/M
      12    Kristy Brown            Pittsburgh  PA        106   32 ***** F 30-34      23:19.7    7:31/M
      13    Gary Tissue             Gibsonia  PA           25   52     1 M 50-54      23:25.4    7:33/M
      14    Keith Hamilton          Pittsburgh  PA         55   45     1 M 45-49      23:30.9    7:35/M
      15    Lauren Bennett          Verona  PA            155   31 ***** F 30-34      23:42.5    7:39/M
      16    Robert Ruddle           Pittsburgh  PA        151   39     3 M 35-39      23:45.6    7:40/M
      17    Stephen Curran          Pittsburgh  PA         46   50     2 M 50-54      23:56.4    7:43/M
      18    Harry Green             Alliquippa  PA          3   64     1 M 60-64      23:57.2    7:44/M
      19    Tara Petronic           Pittsburgh  PA         53   28 ***** F 25-29      24:10.3    7:48/M
      20    Matt Silvis             Bethel Park  PA        75   30     2 M 30-34      24:33.4    7:55/M
      21    Vicki Dziewulski        Gibsonia  PA           21   37     1 F 35-39      24:44.9    7:59/M
      22    Emily Evron             Pittsburgh  PA        169   22     1 F 20-24      24:48.5    8:00/M
      23    Mark Eschenfelder       Beaver  PA            115   55     2 M 55-59      24:58.3    8:03/M
      24    Bandit Number  9001                          9001          1 M  0- 0      24:58.8    8:03/M
      25    W Bruce Briggs          Burgettstown  PA       52   61     2 M 60-64      25:03.6    8:05/M
      26    Mike Foibech                                  143   53     3 M 50-54      25:08.3    8:06/M
      27    Tom Gorka               Pittsburgh  PA        148   59     3 M 55-59      25:24.5    8:12/M
      28    Catherine Hrach         Gibsonia  PA          122   40     1 F 40-44      25:32.5    8:14/M
      29    Dan Geier                                     139   61     3 M 60-64      25:34.2    8:15/M
      30    Jason Scott             Pittsburgh  PA        158   25     2 M 25-29      25:39.8    8:16/M
      31    Natalie Latal           Allison Park  PA       51   35     2 F 35-39      25:50.7    8:20/M
      32    Lou Becker              Strabane  PA          160   44     3 M 40-44      25:52.7    8:21/M
      33    Stephanie Paolucci      Pittsburgh  PA        126   30     1 F 30-34      25:56.1    8:22/M
      34    Erin Donohue            Pittsburgh  PA        125   27     1 F 25-29      25:59.7    8:23/M
      35    Joseph Schmitt          Wexford  PA           124   25     3 M 25-29      26:00.6    8:23/M
      36    Brad Henderson                                136   46     2 M 45-49      26:13.6    8:27/M
      37    Beth Henderson                                137   47     1 F 45-49      26:14.7    8:28/M
      38    Ken Tack                Chicora  PA           162   64     4 M 60-64      26:18.5    8:29/M
      39    Dana Krandel            Pittsburgh  PA         36   24     2 F 20-24      26:21.3    8:30/M
      40    Anne Gasperich          Pittsburgh  PA         23   52     1 F 50-54      26:27.8    8:32/M
      41    Terry Ann Fuller        Gibsonia  PA           82   56     1 F 55-59      26:29.2    8:33/M
      42    Joe Lenzi               Kent  OH               70   31     3 M 30-34      26:32.3    8:34/M
      43    Dave Dziewulski         Gibsonia  PA           22   40     4 M 40-44      26:37.8    8:35/M
      44    Nicole Silvis           Export  PA             78   32     2 F 30-34      26:41.3    8:36/M
      45    Kenneth Lyle            Pittsburgh  PA        104   42     5 M 40-44      26:47.7    8:38/M
      46    steve stein             sewickley  PA          68   45     3 M 45-49      26:50.3    8:39/M
      47    Kelli Mc Cann           Crescent  PA           99   16     1 F 15-19      26:52.2    8:40/M
      48    Brian Hart              Erie  PA                8   35     4 M 35-39      26:53.8    8:40/M
      49    E Marinzel              Pittsburgh  PA        156   60     5 M 60-64      26:54.9    8:41/M
      50    Anthony Wuenschell      Cranberry Twp  PA      88   14     1 M 10-14      26:56.0    8:41/M
      51    cheryl stein            sewickley  PA          69   48     2 F 45-49      27:09.1    8:45/M
      52    Mary Eschenfelder       Beaver  PA            116   16     2 F 15-19      27:12.4    8:46/M
      53    jeffrey logeman         pittsburgh  PA        121   37     5 M 35-39      27:40.5    8:55/M
      54    Frank Cornell           South Park  PA         91   58     4 M 55-59      28:06.9    9:04/M
      55    Stephen Evans           Bethel Park  PA       107   56     5 M 55-59      28:14.0    9:06/M
      56    Emily Petronca          Pittsburgh  PA        164   24     3 F 20-24      28:16.4    9:07/M
      57    Cassandra Smiley        Gibsonia  PA           74   40     2 F 40-44      28:27.9    9:11/M
      58    Marc Chuderewicz        Pittsburgh  PA         64   44     6 M 40-44      28:28.7    9:11/M
      59    Diane Scott             Pittsburgh  PA        159   25     2 F 25-29      28:31.1    9:12/M
      60    Shelley Territ          Pittsburgh  PA         66   41     3 F 40-44      28:33.5    9:13/M
      61    Colleen Acerra          Cranberry Township    165   33     3 F 30-34      29:22.8    9:28/M
      62    Axexannder Domencic     Pittsburgh  PA        145   12     2 M 10-14      29:23.3    9:29/M
      63    Erica Nicoll            Pittsburgh  PA         20   30     4 F 30-34      29:28.2    9:30/M
      64    Ricky Stephenson        Seven Fields  PA       49   48     4 M 45-49      29:42.9    9:35/M
      65    Lou Lodovico            Ellwood City  PA       27   86     2 M 65-99      29:48.3    9:37/M
      66    wayne evron             pittsburgh  PA         65   56     6 M 55-59      29:51.4    9:38/M
      67    Beth Evron              Pittsburgh  PA        168   51     2 F 50-54      29:52.5    9:38/M
      68    Larry Petcos            Curtisville  PA       147   32     4 M 30-34      29:57.0    9:40/M
      69    Ruth Watson             Coraopolos  PA          7   43     4 F 40-44      29:58.5    9:40/M
      70    Laura Wilson            McKees Rocks  PA       98   29     3 F 25-29      30:00.2    9:41/M
      71    David Scott             Pittsburgh  PA        157   57     7 M 55-59      30:03.4    9:42/M
      72    Tony Zimmerman          Wellsburg  WV         114   39     6 M 35-39      30:07.9    9:43/M
      73    Jill Barnabei           Murrysville  PA        72   30     5 F 30-34      30:32.9    9:51/M
      74    Julie Lubarsky          Pittsburgh  PA         73   31     6 F 30-34      30:33.8    9:51/M
      75    Shelly McGonigal        Pittsburgh  PA        146   44     5 F 40-44      31:03.4   10:01/M
      76    Christina Dugan         Cranberry twp  PA      50   32     7 F 30-34      31:07.9   10:02/M
      77    Erin Bailey             Glenshaw  PA           62   25     4 F 25-29      31:27.0   10:09/M
      78    Erin Pucka              New Kensington  PA     19   29     5 F 25-29      31:28.3   10:09/M
      79    Keely Looper            Allison Park  PA       71    7     1 F  1- 9      31:30.5   10:10/M
      80    Linnea Riley            Pittsburgh  PA        142   44     6 F 40-44      31:49.2   10:16/M
      81    Sarah Snider            New Kensington  PA    123   50     3 F 50-54      31:50.1   10:16/M
      82    Pamela McGregor         West Mifflin  PA       47   30     8 F 30-34      31:52.1   10:17/M
      83    Catherine Smolter       Pittsburgh  PA        112   25     6 F 25-29      31:53.8   10:17/M
      84    Todd McDonald           Pittsburgh  PA         10   63     6 M 60-64      32:04.8   10:21/M
      85    Phil Gelvan             Ambridge  PA          167   59     8 M 55-59      32:13.8   10:24/M
      86    Chrisie Ambrass         Pittsburgh  PA         76   32     9 F 30-34      32:21.0   10:26/M
      87    Christopher Wuenschell  Cranberry Twp  PA      89   12     3 M 10-14      32:22.5   10:26/M
      88    Mike Landy              Canonsburg  PA        140   28     4 M 25-29      32:24.4   10:27/M
      89    Kelly Adams             Pittsburgh  PA        141   30    10 F 30-34      32:26.1   10:28/M
      90    Heidi Wolanin           Butler  PA              4   38     3 F 35-39      32:29.5   10:29/M
      91    Alyssa Cholodofsky      North Huntingdon  P    79   44     7 F 40-44      32:56.9   10:37/M
      92    Sarah Waldenville       Evans City  PA        102   26     7 F 25-29      33:09.5   10:42/M
      93    Carrie Jackson          Gibsonia  PA           11   32    11 F 30-34      33:26.6   10:47/M
      94    Jessica Soles           Sewickley  PA         163   31    12 F 30-34      33:42.5   10:52/M
      95    Stuart Eicholtz         Mc Kees Rocks  PA      32   40     7 M 40-44      33:43.4   10:53/M
      96    Lori Walton             Pittsburgh  PA         31   30    13 F 30-34      33:49.8   10:55/M
      97    Kris Rockwell           Pittsburgh  PA          6   60     1 F 60-64      34:04.1   10:59/M
      98    Beth Hendrickson        Ben Avon  PA           95   31    14 F 30-34      34:11.9   11:02/M
      99    Tania Antunes           Pittsburgh  PA         59   37     4 F 35-39      34:54.3   11:15/M
     100    Clifford Nunn           McKeesport  PA         63   36     7 M 35-39      34:55.3   11:16/M

    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group        Time      Pace
     101    Edward Kocher           Pittsburgh  PA        100   61     7 M 60-64      34:56.5   11:16/M
     102    Amanda Fink             Beaver Falls  PA       37   30    15 F 30-34      35:02.4   11:18/M
     103    Kerrin Vandenburgh      Lower Burrell  PA      45   33    16 F 30-34      35:22.0   11:25/M
     104    Liz Harfield            Pittsburgh  PA        150   36     5 F 35-39      35:29.9   11:27/M
     105    Andrea Hart             Erie  PA                9   33    17 F 30-34      35:38.6   11:30/M
     106    Kimberly Nicklas        Gibsonia  PA          129   53     4 F 50-54      35:44.9   11:32/M
     107    Jenni Loeffler          Cranberry Township     93   39     6 F 35-39      35:56.1   11:35/M
     108    Susan Kelley            Pittsburgh  PA         44   39     7 F 35-39      35:58.4   11:36/M
     109    Jessica Rosswog         Allison Park  PA      127   27     8 F 25-29      36:16.4   11:42/M
     110    Joshua Troiano          Pittsburgh  PA        128   25     5 M 25-29      36:17.4   11:42/M
     111    Austin Schell           Pittsburgh  PA        166   32     5 M 30-34      38:08.7   12:18/M
     112    Ava Smith               Connoquenessing  PA    34   30    18 F 30-34      38:52.1   12:32/M
     113    Damon Smith             Connoquenessing  PA    35   34     6 M 30-34      38:53.0   12:33/M
     114    RICK Booth              Pittsburgh  PA         94   62     8 M 60-64      39:06.1   12:37/M
     115    Nancy Belz              Gibsonia  PA           24   50     5 F 50-54      39:35.3   12:46/M
     116    Laura Hamilton          Pittsburgh  PA         56   50     6 F 50-54      39:36.0   12:46/M
     117    Elijah Jones            Belle Vernon  PA       17    9     1 M  1- 9      40:22.0   13:01/M
     118    Kim Jones               Belle Vernon  PA       16   38     8 F 35-39      40:26.1   13:03/M
     119    Victoria Zinsser        PIttsburgh  PA         38   42     8 F 40-44      41:38.9   13:26/M
     120    Melinda Brown           Elizabeth  PA          28   48     3 F 45-49      42:03.5   13:34/M
     121    Jennifer Trotter        Pittsburgh  PA         60   29     9 F 25-29      43:15.1   13:57/M
     122    Alyssa Mounts           Pittsburgh  PA         61   29    10 F 25-29      43:16.2   13:57/M
     123    Sylvia Lesic            Glenshaw  PA          105   52     7 F 50-54      43:35.7   14:04/M
     124    Caitlin Leopold         Bridgeville  PA       161   24     4 F 20-24      43:48.9   14:08/M
     125    Dennis Kriek            Glenshaw  PA           58   59     9 M 55-59      44:52.8   14:28/M
     126    george schumann         mckees rocks  PA       57   69     3 M 65-99      45:13.9   14:35/M
     127    Cassandra Welsh         Pittsburgh  PA        152   25    11 F 25-29      45:15.5   14:36/M
     128    Jessica Wuenschell      Cranberry Twp  PA      87   37     9 F 35-39      47:44.6   15:24/M
     129    David Kelly             Cranberry Twp  PA      90   31     7 M 30-34      47:45.5   15:24/M
     130    Linda Pelkofer          Pittsburgh  PA         67   60     2 F 60-64      55:32.5   17:55/M
     131    Leslie Geier                                  134   51     8 F 50-54    1:07:25.7   21:45/M
     132    Sarah Geier                                   171   68     1 F 65-99    1:07:27.0   21:45/M